Vítejte v katalogu vozidel, kde získáte informace o autech. Chcete nejlevnější pojištění pro svůj vůz?


Jaká je minimální věková hranice pro udělení řidičského průkazu?

Zatímco některá auta mohou řídit patnáctiletí kluci, milovníci velkých motorek si musí počkat až do čtyřiadvaceti let. A možná netušíte, že obyčejné „béčko“ vám postačí pro řízení skútru do 125 ccm. Co ještě byste měli o řidičských průkazech vědět?

Jak je to s řidičákem na motocykl?

Kdo se nemůže dočkat, až se konečně uvelebí v sedle menšího motocyklu, může si v patnácti letech udělat řidičák pro skupinu AM. Dle zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích se jedná o mopedy a skútry s motorem o objemu do 50 ccm. Do této kategorie však spadají také elektrické skútry (výkon max. 4 kW) a populární miniauta o maximální hmotnosti 350 kg a rychlostí do 45 km/h.

Co se týče motocyklů, v osmnácti letech si lze udělat řidičský průkaz pro skupinu A2. Ten držitele opravňuje k řízení motocyklů s omezeným výkonem. Ve dvaceti letech pak může absolvovat výcvik na motorku bez omezení. Jinak je získání řidičáku pro tuto skupinu podmíněno dosažením čtyřiadvaceti let.

A co oprávnění na osobní automobil?

S řidičským průkazem „B“ je to jednodušší. Podmínkou je překonání hranice plnoletosti. Zároveň se nabízí možnost absolvování výcviku pouze pro automobily s automatickou převodovkou. Tento typ řidičského oprávnění je vhodný pro každého, kdo má problémy s mechanickou převodovkou – například z důvodu tělesného postižení. Ovšem pozor – s tímto řidičským průkazem nelze bez příslušného rozšíření řídit vozidla s manuální převodovkou.

Uděláte-li si řidičák pro skupinu B, budete moct řídit také dopravní prostředky z kategorií AM a A1 (skútry do 125 ccm, výkonem do 11 kW a automatickou převodovkou).

Renomovaná autoškola Praha King zároveň doporučuje zájemcům o řidičský průkaz skupiny B, aby si ho rozšířili o skupinu E. Ta držitele opravňuje k řízení soupravy s přípojným vozidlem o max. hmotnosti 3500 kg. Celková hmotnost soupravy přitom nesmí přesáhnout hranici 7000 kg. Rozšíření vám přijde vhod, když budete přepravovat naložený přívěs.

Comments are closed.

Galerie
roomster superb yeti octavia_combi_fl_02 supc001 01_superb 02_0 01_0
Využijte srovnání cen povinného ručení od ePojisteni.cz

Kalkulačka povinného ručení od Topsrovnání.cz Vám pomůže při výběru povinného ručení.